Det forrige kurset viste hvordan JavaScript kan skrives på en skikkelig måte. Språket har fått en aldri så liten renessanse de siste årene, og blir stadig mer utbredt. Nå kan du lage spill i 3D, rike front-end applikasjoner og hva det måtte være. Alt er vel og bra, men en ting henger litt etter; testing av JS. Vi skal lære borthvordan man kommer i gang med test-drevet utvikling (TDD) i JS.
I denne andre delen av kursserien kommer vi lage en liten applikasjon, og kommer til å lære bort mange nyttige tips og teknikker. Vi kan garantere at kommer til å bli flinkere med JS og TDD i løpet av dette ene kurset. Det blir introdusert noen få verktøy og viviser hvordan teste koden med demo først og deretter hands-on jobbing. Underveis diskuterer vi også hvorfor testing i JavaScript er annerledes enn i Java og viktigheten av tester i et dynamisk språk.
Du trenger ikke noen forhåndskunnskaper om test-drevet utvikling, men du bør ha deltatt på første del av kursserien eller kunne litt JS fra tidligere.
Det forrige kurset gikk gjennom basic JavaScript som forventes til dette kurset. Dersom du trenger å friske opp kan du gå igjennom foilene fra det forrige kurset. Gjør du det, så kommer du kjapt i gang med oppgavene i kurset.
Følgende oppgaver er mest relevant: object literal 1-4, functions 1-2, 8 og inheritance 1-2. Slides: http://gnab.github.com/editorjs/ Oppgaver: http://editorjs.heroku.com/
Egen PC på kurset er nødvendig, og vi legger opp til parvis jobbing. Vi serverer noe godt å spise under kurset og det blir buffet fra Grønn Pepper i kantina etter kurset.